PATİKA KİTAP BLOG

“Sol liberalizm ve Taraf” üzerine…

Türkiye’de solun nasıl bir çizgi izlemesi gerektiği hakkında en az solcular, sosyalistler kadar sağcıların da söz söylediği günümüzde, sol üzerine tartışılan temel nokta “değişim” üzerine kurulu.
Emperyalizm yerine küreselleşme, sınıf yerine sivil toplum, sosyalizm yerine demokratikleşme kavramları kullanılarak bu “değişim”in hangi yönde olması gerektiği de gösterilmiş oluyor.
Solu yeniden tanımlamaya çalışırken muhafazakârlarla da ortak bir zeminde buluşan sol liberalizminin Türkiye’deki serüveni nasıl başladı? Sol liberaller bu tarihsel ve ideolojik dönüşümü nasıl temellendirmeye çalıştı? Sol liberalizmin son yıllardaki en büyük ideolojik aracı olan Taraf Gazetesi hangi ihtiyacın ürünü olarak doğdu?
Aras Aladağ’ın Yüksek Lisans tezinin gözden geçirilerek kitaplaştırılmasıyla çıkan “Hegemonya Yeniden Kurulurken Sol Liberalizm ve Taraf” kitabı da bu sorulara cevap vermeye çalışıyor.

Devamını Oku

Peter Atkins'in en önemli eseri Türkiye'de: Galileo'nun Parmağı

Peter Atkins'in Galileo'nun Parmağı/Bilimin On Büyük Fikri adlı eseri Patika Kitap'tan çıktı.

Devamını Oku

Galileo’nun işaret ettiği sır

Galileo’nun Parmağı: Bilimin On Büyük Fikri adıyla Barış Gönülşen tarafından çevrilerek Patika Kitap Yayınları etiketi ile Türkiyeli okurlarıyla buluştu. Yalnızca biyoloji alanında değil, bilim tarihi açısından dönüm noktalarını oluşturan termodinamik, kuantum, uzay-zaman, aritmetik gibi bir dizi konu başlığının yer aldığı çalışma Galileo'nun çalışmalarını inceliyor.

Devamını Oku

Devletin İdamla İmtihanı / Fatih Polat

Arkaik bir ‘ceza’ yöntemi olan, dahası bir ceza olarak kabul edilip edilemeyeceği üzerine de ciddi tartışma yürütülen ölüm cezası ile ilgili Helmut Ortner tarafından kaleme alınan ‘Eğer Devlet Öldürürse/ İktidar, Ölüm Cezası ve İnsan Hakları Üzerine’ adlı kitap, kısa bir süre önce Prof. Dr. Yücel Sayman’ın son sözü ile Türkçeye çevrildi. Patika Kitap’tan basılan kitabı Türkçeye Emrah Cilasun çevirdi.

 

Devamını Oku

Helmut Ortner'dan Tartışma Yaratacak Bir Kitap

"Eğer Devlet Öldürürse - İktidar, Ölüm Cezası ve İnsan Hakları Üzerine" 

Devamını Oku

Post Dergi'nin Emrah Cilasun Söyleşisi

Yazarımız Emrah Cilasun'la kitabı üzerine Post Dergi'den Taylan Ayrılmaz'ın gerçekleştirdiği söyleşiyi olduğu gibi yayınlıyoruz. Söyleşi 20 Nisan günü postdergi.com adresinde yayınlanmıştır.

Devamını Oku

Yeni Paradigma ve Said Nursî

[Halkın Günlüğü Gazetesi'nin 118. sayısında Emrah Cilasun ile yapılan röportaj]

“Yeni Paradigmanın Eşiğinde - ‘Bediüzzaman’ Efasanesi ve Said Nursî Gerçeği” isimli kitap 2015 yılı içerisinde Patika Kitap tarafından yayınlandı. Emrah Cilasun tarafından dört yıllık yoğun bir çalışma sonucu hazırlanan kitap vesilesiyle bir araya gelip bir söyleşi gerçekleştirdik. Tarihsel meselelerden güncel-politik sorunlara geniş bir çerçevede gerçekleştirdiğimiz söyleşiyi siz okurlarımızla paylaşıyoruz.

Devamını Oku

Ölümü Küçülterek Yenenler / Hasan Hayri Aslan (Röportaj - Halkın Günlüğü)

Oldukça gecikmeli ve beklenen bir eser olarak Hasan Hayri Aslan tarafından yazılan “Ölümden De Öte” isimli kitap, 2015 yılı sonlarında Patika Kitap tarafından yayınlandı. 12 Eylül AFC döneminin en önemli işkence merkezlerinden olan ve yaşanılan vahşetin izlerinin hala hissedildiği Amed zindanlarına dair şimdiye değin yazılmış en ayrıntılı kitaplardan biri Ölümden de Öte. Genelde PKK ile özdeşleştirilen ve şimdiye kadar yapılan çalışmaların hemen hepsinde tek yanlı işlenen Amed zindan sürecini birçok yönüyle ele alan Hasan Hayri Aslan ile bir araya gelerek bir sohbet gerçekleştirdik.

Devamını Oku

İlk kez yayımlanan yabancı belgelerle Said Nursi

02.06.2015, cnntürk.com, Murat Aydın'ın Haberi

Emrah Cilasun, yabancı devlet arşivlerindeki belgelerle Bediüzzaman Said Nursi üzerindeki sır perdesini aralıyor. Patika Yayınevi'nin çıkardığı kitapta şimdiye kadar yayımlanmamış belgeler ışığında Nursi'nin Mustafa Kemal Atatürk, Adnan Menderes, İttihat Terakki, Ermeni tehcirindeki rolü mercek altına alınıyor. Kitapta Said Nursi'nin Rusya'dan kaçmadığı, serbest bırakıldığı iddia edilirken, Mustafa Kemal Atatürk ile iplerin nasıl koptuğu açıklanıyor. Nursi, Hitler'in başarısı için dua etti mi?, talebelerine Kore Savaşı'na katılan çağrısı yaptı mı? Adnan Menderes ona ne hediye etti?

Devamını Oku

Diyarbakır 5 No'lu Cehenneminde Ölümden de Öte

(cnnturk.com, Murat Aydın'ın Haberi / 17.12.2015)

12 Eylül sürecinde tutuklara yönelik sistematik işkenceler ve ölümlerle gündeme gelen Diyarbakır Cezaevi'nde yaşananları "Diyarbakır 5 No'lu Cehenneminde Ölümden de Öte" adlı kitabıyla o cezaevinde yaklaşık 10 yıl kalan Hasan Hayri Aslan yeniden gündeme getirdi. Kitapta HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan'ın babasının nasıl öldürüldüğü, işkencede öldürülen tutuklular, radyasyonlu çayların mahkumlara nasıl içirildiği anlatılıyor. Kitapta ayrıca Sakine Cansız'ın öldürülmesi ile ilgili bir anı anlatılırken, terör örgütü PKK'nın Musa Anter'den tehditle 5 milyon istediği iddiası da yer alıyor.

Devamını Oku

Neoliberal Kapitalizmin Ekoloji Tasası

Özer OR, Bilim ve Gelecek, Ocak 2016 (143)

Türkçe’de Marksist Ekoloji ve Savunmasız Gezegen kitaplarıyla da tanıdığımız John Bellamy Foster, kendisi gibi Monthly Review’in yazarlarından Fred Magdoff’la birlikte yazmış bu kitabı. Kirli bilginin kol gezdiği bir ortamda, çoğumuzun kolayca içinden çıkamadığı karmaşık sorunları sağlam bir mantığa, keskin gözlemlere ve somut verilere dayanarak kitap boyunca bir bir aydınlatıyorlar. Yakından bakınca ekolojik sorunların küresel ısınmadan ibaret olmadığı anlaşılıyor. Dolayısıyla, çevrecilerin genel huzursuzluğuna hak vermemek de elde değil.

Devamını Oku

Mücahit BİLİCİ'nin 13 Ocak Tarihli Yazısına Cevap / Emrah CİLASUN

Mücahit Bilici, 13 Ocak’da Yeni Yüzyıl gazetesindeki yazısında, 9 Ocak tarihli Radikal’de Ayşe Hür’ünkiyle birlikte yayınlanan eleştirilerime cevap vermeye çalışmış. “Çalışmış” diyorum zira Bilici bir dizi laf kalabalığı yaparak esas tartıştığımız kimi noktalarda alenen ardına bakmadan kaçmış, kimi noktalarda da demagojiye baş vurarak bulandırmaya çalışmıştır.

Devamını Oku

Patika ile Röportaj

Patika Kitap ne zaman kuruldu?

Patika Kitap yayıncılık hayatına gönüllülük esasına dayanan amatör bir ruhla ama yayıncılığın kendisine profesyonel bir tarzda yaklaşan bir arkadaş topluluğu tarafından 2013 yılında kuruldu. Halen de bu yaklaşımla varlığını sürdürmektedir.

Devamını Oku