Patika ile Röportaj

Patika Kitap ne zaman kuruldu?

Patika Kitap yayıncılık hayatına gönüllülük esasına dayanan amatör bir ruhla ama yayıncılığın kendisine profesyonel bir tarzda yaklaşan bir arkadaş topluluğu tarafından 2013 yılında kuruldu. Halen de bu yaklaşımla varlığını sürdürmektedir.

Şu ana kadar bastığınız kaç kitap var?

Şu ana kadar Patika Kitap olarak 17 kitap bastık. Basım tarihine göre sırasıyla şu kitaplar:
• Devrimci – Halkçı Yerel Yönetimler ed. Ahmet Kerim Gültekin, İbrahim Gündoğdu
• Çin Kültür Devrimi / Büyük Proleter Devrimi’ne Kısa Bİr Bakış, Devrimci Araştırmalar Grubu (ABD)
• Komünist Parti Manifestosu, Karl Marx – Friedrich Engels
• Hegemonya Yeniden Kurulurken Sol Liberalizm ve Taraf, Aras Aladağ
• Felsefi Yazılar, Mao Zedong
• Hindistan Üzerinde Kızıl Yıldız / Kızıl Koridorda 16 Gün, Jan Mrydal
• Dört Dağa Sığmayan Kent / Dersim Üzerine Ekonomi Politik Yazılar, Der. Ş. Gürçağ Tuna – Gözde Orhan
• Yasak Kitap, Deniz Faruk Zeren
• Bir Genç Kızın Öyküsü, Nikolay Gavriloviç Çernişevskiy
• Postmarksizm ve Radikal Demokrasi, Gökhan Demir
• Gönül Yakınlıkları, Johann Wolfgang Von Goethe
• Bizim Bir Haziranımız / Haziran Ayaklanması Üzerine Notlar, Ed. Engin Abat Erdem Bulduruç Fırat Korkmaz
• Alain Badiou Eleştirisi / Burjuva Dünyasına Hapsolmuş Bir Komünizm, Raymond Lotta, K. J. A. Nuyi Duniya
• Her Çevrecinin Kapitalizm Hakkında Bilmesi Gerekenler / Kapitalizm ve Çevre Üzerine Bir Rehber, John Bellay Foster Fred Magdoff
• Sermaye Dini, Paul Lafargue
• Devrim ve Materyalizm, Bob Avakian
• Yeni Paradigmanın Eşiğinde Bediüzzaman Efsanesi ve Said Nursi Gerçeği, Emrah Cilasun

Yayın politikanızın temeli nedir? Esas olarak hangi tip kitaplar basıyorsunuz?

Patika Kitap bilimsel toplumcu çizgiyi esas alan ve bu çerçevede çalışmalarını sürdüren bir yayınevi. Fakat bu çizgiyi kaba bir tarzda ele alan bir yayınevi değiliz. Bu çizgimizi zenginleştiren ve halk saflarında yer alan bütün çalışmalar bizim ilgimizi çekmektedir. Bu çerçevede uluslararası devrimci hareketin tecrübelerini yansıtan, bilimsel toplumcu kurama katkı sunan, kapitalizmin doğa üzerindeki yarattığı tahribatları ele alan, kadın sorununu irdeleyen, yeni nesil toplumcu edebi çalışmalar ve tabi ki başta ülkemiz olmak üzere tüm dünyada yok sayılan uluslara dair çalışmalar esas olarak ilgimizi çeken çalışmalardır. Bunun dışında dünya komünist hareketindeki gelişmeleri ve teorik tartışmaları da okurlarımıza aktarmaya çalışıyoruz. Burada da meseleyi sadece batı merkezci bir çerçevede ele almayan çalışmalar ise önceliğimiz olmakta.

p3

Kitap yayıncılığının bu kadar sıkıntılı olduğu bir dönemde yaşadığınız temel sorunlar nelerdir?

Yayınevimizin kuruluşu hem toplumsal mücadelede genel olarak bir geriye çekiliş dönemine denk gelmiş hem de muhalif ve sosyalist yayınevlerinin çalışmalarına ilgi azalmıştı. 2013 Haziran süreciyle beraber toplumsal mücadele göreceli olarak yükselmeye başladı. Sosyalist ve muhalif yayıncılar biz de dahil olmak üzere bu dönemden olumlu etkilendiler. Fakat bu süreç uzun sürmedi. Genel olarak 90’larla beraber büyük sermaye gruplarının kurduğu zincir mağazalarının veya dolaylı olarak desteklediği yayınevlerinin piyasadaki hakimiyeti devam ediyor. Hem dağıtım ağlarını ellerinde tutmaları hem de pazarlamaya ayırdıkları bütçeyle genel olarak yayın dünyasını rahatlıkla kontrol edebiliyorlar. Bizim gibi yayınevleri ise bu maddi güçte olmadıklarından varlıklarını gönüllü destekler ve abonelik sistemleriyle sürdürmeye çalışıyor. Aslında toplumsal muhalefet ne kadar büyür ve derinlemesine genişlerse bizim gibi yayınevleri de bu tekeller arasından yükselme şansına sahip olabilir.

E-kitap yayıncılığı konusunda düşünleriniz nelerdir?

E-kitap Türkiye’de çok oturmuş bir yayıncılık biçimi değil. Biz bu konuya soğuk bakmamaktayız ama henüz bunun için erken olduğu düşüncesindeyiz. Okurlarımız hala kitapların kokusunu ve kütüphanedeki fiziki varlıklarını, onları sanal bir ortamda okuyup bilgisayarlarında tutmaya tercih ediyorlar.

Peki, siz kitaplarınızı e-kitap olarak da satışa hazırlama gibi bir düşünceniz var mı?

Şu anda yok.

Namı Değer Patik

Namı Değer Patik

Patika Kitap’ın en tüylü üyesi o nasıl? Yayın evinde sizi yoruyor mu? Okuyucularımıza birazda ondan bahsetme imkanınız var mı?

Patika’nın en tüylü üyesi yayınevimizin maskotu olan kedimiz Patik. Yayınevinde yaptığı yaramazlıklar ve zaman zaman balkondan atlamalarıyla bizi yoruyor. Ama hem okurlarımız hem de yayınevine gelen misafirlerimiz için çok önemli. Kitaplarımızla ilgili her tanıtımda ve yayınevimizle ilgili her çalışmada Patik’le ilgili bir şeyler mutlaka paylaşıyoruz çünkü o bizim küçük maskotumuz.

Patika Kitap’ın önümüzdeki süreçte basmayı düşündüğü kitaplar hangileri?

Yayınlamayı planladığımız çok fazla kitap var. Bunların bazıları için telif görüşmelerimiz henüz netleşmedi ve bazıları da henüz proje aşamasında. Ama yayınlanması kesinleşen kitaplarımızdan bir kısmı şöyle:
Devlet ve Komün, Muzaffer Oruçoğlu
Bölünmüş Dünya Bölünmüş Sınıf, Zak Cope
Yerleşimciler (Beyaz Proletarya Efsanesi), J. Sakai
Komünist Zorunluluk, J. Moufawad-Paul
Irk Sözleşmesi, Charles W. Mills
İlkel Adımlar, Ardea Skybreak
Mao ve Kültür Devrimi, Mobo Gao
Galileo’nun Parmağı, Peter Atkins
Evrimin Zaferi ve Yaratılışçılığın İflası, Niles Eldredge
Tecavüzcü İmha Tugayı, Derrick Jensen ve Stephanie McMillan
Faust, Goethe

Patika Kitap’a keyifli röportaj için teşekkür ediyoruz. Yaramaz Patik’in neşe dolu oyunları eşliğinde yayıncılık hayatlarında başarılar diliyoruz.

 

Kaynak: http://www.arasoz.org/patika-kitap-ile-roportaj/